Kominek nie tylko ozdoba wnętrza

Decydujemy się na kominek w ramach ozdoby wnętrza. W końcu stanowi naprawdę oryginalny akcent w salonie. Niemniej jednak kominki to przecież też źródło ciepła. Nie chodzi tu tylko o ogrzanie się przy nim, gdy za oknem jesienno-zimowa aura, ale o ogrzanie całego domu. Zobaczmy, jakie mamy rozwiązania.

 

Kominki otwarte

 

Najbardziej niepowtarzalny klimat zapewnią nam tzw. kominki otwarte. Są one modelami przypominające dawne paleniska. Nie są jednak bezpiecznym rozwiązaniem, gdy w domu są dzieci. Poza tym wieczór przy takim kominku to o wiele większy wydatek, jeśli chodzi o drewno. Kominki otwarte nie są bowiem efektywnym źródłem ciepła.

 

Kominki z zamkniętym paleniskiem

 

Wkład kominkowy zasłonięty przeszklonymi drzwiami to alternatywa dla otwartych kominków. Jeśli chodzi i efektywność energetyczną procesu spalania, może wynieść ona tutaj aż 70%. To kominki w pełni bezpieczne dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. Ich wzornictwo jest tak bogate, że można dopasować kominek pod kątem każdej stylizacji wnętrza.

 

Kominek do ogrzewania domu

 

Kominki mogą być wykorzystanie jako dodatkowe źródło ogrzewania. W myśl przepisów budowlanych nie mogą stanowić głównego źródła ciepła. Kominek w tym celu musi zostać podłączony do instalacji grzewczej. Może być nią system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub tzw. płaszcz wodny, a dokładnie rury transportujące ogrzaną wodę do grzejników. Wkład kominkowy musi zostać dopasowany względem konkretnego zapotrzebowania na ciepło. Musi posiadać odpowiednie parametry techniczne, czyli sprawność oraz moc nominalną.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*