Jeżyna w przydomowym ogródku

jeżyna krzak

Jeżyna zwana też ostrężyną kojarzy się z wyjątkowo kolczastym krzewem leśnym. Oprócz kolczystych odmian jeżyny istnieją także odmiany bezkolcowe. W przydomowym ogródku zajmiemy się uprawą jeżyny bezkolcowej. Owoce jeżyny są podobne do owoców maliny. Dojrzałe owoce jeżyny maja bardzo ciemnogranatową barwę przechodzącą w czarną. Uważa się wartości odżywcze i lecznicze owoców jeżyny są większe niż owoców maliny, szczególnie przy walce z przeziębieniem.

 

Sadzimy jeżynę bezkolcową w ogródku

 

Brak kolców w znacznym stopniu ułatwia sadzenie i pielęgnację jeżyny bezkolcowej. Do sadzenia jeżyny bezkolcowej należy wybrać stanowisko nasłonecznione. Gleba powinna być próchniczna o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli sadzimy więcej niż jeden krzew jeżyny bezkolcowej należy zachować odstęp między krzakami rzędu pół metra. W dołku pod sadzonkę o głębokości około czterdziestu centymetrów korzenie powinny się swobodnie mieścić. Wskazane jest zewnętrzne brzegi dołka zabezpieczyć falowanym obrzeżem o wysokości dziesięciu centymetrów. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się odrostów korzeniowych jeżyny bezkolcowej. Niektóre odmiany jeżyny bezkolcowej nie mają wystarczającej mrozoodporności i należy je sadzić w miejscach osłoniętych. Ponieważ pędy jeżyny nie są wystarczająco sztywne konieczne jest ich podpieranie lub podwieszanie.

 

Przycinanie pędów jeżyny bezkolcowej

 

Ze względu na brak kolców przycinanie pędów jeżyny bezkolcowej nie jest uciążliwe.  Przycinanie jeżyny bezkolcowej przeprowadzamy na jesieni po owocowaniu, gdy liście są jeszcze zielone. U jeżyny bezkolcowej owocują pędy dwuletnie. Aby jeżyna bezkolcowa obficie owocowała nie należy prowadzić krzaków jeżyny o większej liczbie pędów niż siedem. Przycinając pędy należy tak prowadzić krzak, aby nie rozrastał się nadmiernie i rósł we właściwą stronę. Przycinanie powinno powodować prześwietlenie krzaka. Długie pędy przycinamy na wysokość maksymalnie metr osiemdziesiąt. Wiosna należy usunąć pędy, które przemarzły. Bezwzględnie należy usuwać wszystkie odrosty korzeniowe, czyli pędy, które nie wyrastają z krzaka, a ziemi obok krzaka. Należy pamiętać, że po wykopaniu i usunięciu krzaka jeżyny z resztek korzeni pozostawionych w ziemi nawet przez dwa lub trzy lata mogą wyrastać odrosty korzeniowe.

 

Pielęgnacja krzaków jeżyny bezkolcowej

 

Jeżyna ma dosyć duże zapotrzebowanie na wodę i wymaga regularnego podlewania, szczególnie podczas suszy. Jeżyna bezkolcowa ma znaczne tendencje do rozrastania się i poza obcinaniem odrostów korzeniowych nie ma potrzeby dodatkowych zabiegów odchwaszczających. Obcinanie odrostów korzeniowych najlepiej przeprowadzać przez wbijanie szpadla na głębokość szpadla i wyciąganie obciętych odrostów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*