Kultowe kwiaty na literę N

pomarańczowe kwiatki

Dla miłośników kwiatów i ogródków są dwa kultowe kwiat na literę n. Są nagietek i nasturcja. Ci, którzy dzieciństwo spędzili w per-lu w ogródku lub na działce pamiętają spijanie słodkiego soku z kwiatów nasturcji. Zaś kinomani z czasów per-lu pamiętają także kultowy film „bezbronne nagietki”. Biorąc pod uwagę renomę tych kwiatów trudno sobie wyobrazić ogródek, czy skrzynki balkonowe bez nasturcji czy nagietka lekarskiego.

 

Nagietek lekarski

 

Nagietek lekarski jest pochodzi z okolic Morza Śródziemnego i znany i uprawiany jako roślina ozdobna i lecznicza od czasów starożytnych. Kwiatostany nagietka lekarskiego zawierają substancje o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym i przyśpieszającym gojenie ran. Na południu Europy kwiatostany nagietka lekarskiego używane są jako przyprawa w kuchni. Nasiona nagietka lekarskiego można wysiewać od marca do czerwca. Nagietek lekarski zakwita po około ośmiu dziesięciu tygodniach po wysiewie. Nagietek lekarski dobrze się rozkrzewia. Na grubych pędach rozwijają się duże charakterystyczne pomarańczowe kwiaty. Kwitnie od czerwca do połowy jesieni. Nasiona należy wysiewać na stanowiskach nasłoneczniony. Nie lubi nadmiaru wilgoci i w deszczowych latach słabiej kwitnie. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów powoduje ponowne kwitnienie rośliny. Nie usunięte kwiatostany dają samosiewki, które mogą zachwaszczać ogród. Nagietek lekarski może być przesadzany. Istnieją odmiany o innych kolorach niż klasyczny pomarańczowy.

 

Nasturcja

 

Nasturcja jest roślina pochodzącą z Ameryki Południowej. Nasturcja ma bardzo charakterystyczne liście i kwiaty. Liście przypominają tarcze, a kwiaty hełmy z charakterystyczną ostrogą. Dawniej była używana jako przyprawa i roślina lecznicza na szkorbut. Liście połączone są z łodygą długimi ogonkami. Kiaty maja barwy żółtopomarańczowej do ceglastobrązowej. Odmiany nasturcji mogą być płożące lub pnące. Nasturcja bardzo dobrze prezentuje się w skrzynkach balkonowych. Nasturcja jest bardzo wrażliwa na przymrozki, dlatego należy ja wysiewać dopiero po zimnych ogrodnikach. Najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych niezbyt wilgotnych. Nasturcja zakwita po około ośmiu tygodniach od wysiania. Nasiona nasturcji są duże przypominające ziarnka grochu. Nasturcja kwitnie do pierwszego przymrozku, który ją ścina. Nasturcję można wysiewać w domu w doniczkach i po minięciu przymrozków przesadzić do ogródka na docelowe miejsce. Kielichowaty kwiat nasturcji zakończony jest charakterystyczną ostrogą w której znajduje się słodki nektar.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*