Rzodkiewka i inne warzywa rzepowe

rzodkiew pęk

Rzodkiewka jest najbardziej znanym warzywem rzepowym. Do warzyw rzepowych należą jeszcze rzodkiew, rzepa i brukiew. Jadaną częścią rzepowych jest korzeń, który ma kształt kulisty z wyjątkiem rzodkwi, której korzę przypomina marchew lub pietruszką.

 

Rzodkiewka

 

Rzodkiewka jest najbardziej popularnym warzywem wczesnowiosennym. Rzodkiewka jest niewrażliwa na przymrozki i zimno. Nasiona kiełkują przy temperaturze dwóch stopni Celsjusza,  a młode rośliny wytrzymują przymrozki do minus czterech stopni Celsjusza. Rzodkiewka wymaga obfitego podlewania. Rzodkiewki nie należy wysiewać zbyt gęsto i głęboko, ponieważ utrudnia to zawiązanie zgrubienia na korzeniu. Po wzejściu rzodkiewkę przerywany tak aby odstęp między roślinami wynosi dwa do trzech centymetrów. Rzodkiewki nie należy wysiewać latem, po siewie wiosennym można siew powtórzyć dopiero pod koniec sierpnia.  Pielęgnowanie rzodkiewki polega na pieleniu i regularnym podlewaniu. Odmian rzodkiewki sopel lodu wytwarza zgrubienie korzenia przypominające kształtem marchewkę.

 

Rzodkiew

 

Rzodkiew jest mniej popularna od rzodkiewki, choć ma większą od niej wartość odżywczą. Rzodkiew jest wyraźnie większa od rzodkiewki. Jej odmiany białe mają zgrubienie korzenia przypominające pietruszkę, a odmiany czarne przypominające buraka ćwikłowego. Rzodkiew do zbioru letniego wysiewamy w kwietniu, ewentualnie w maju. Rzodkiew przechowywaną na zimę wysiewamy w lipcu lub sierpniu. Przy przerywaniu rzodkwi należy uzyskać odstępy między roślinami rzędu dwunastu centymetrów. Podobnie jak przy rzodkiewce pielęgnacja polega na odchwaszczaniu i podlewaniu.

 

Rzepa

 

Rzepa jest znaną wszystkim bohaterką wiersza Juliana Tuwima. Nie jest jednak znaną bohaterką naszych ogródków pomimo, że na to zasługuje, ponieważ ma dużą wartość odżywczą. Rzodkiew ma podobna do rzodkiewki wytrzymałość termiczną i odporność na przymrozki. Z tego względu można ją wysiewać w termonach najwcześniejszych z możliwych. Rzepę wcześnie wysiewaną zbieramy w czerwcu. Rzepa wymaga odchwaszczania, podlewania i przerywania. Po przerywania odstępy między roślinami powinny wynosić dziesięć centymetrów.

 

Brukiew

 

Brukiew obecnie nie jest uprawiana w ogródkach. Wprawdzie ma dużą wartość odżywczą, ale pojawienie się uprawy ziemniaków wyeliminowało brukiew z naszego jadłospisu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*