Uprawiamy w ogródku borówkę amerykańską

borówki

 

Jagody leśne niestety nie są możliwe do uprawiania ogródku. Owoce borówki amerykańskiej są bardzo podobne do owoców jagody leśnej, tylko troszeczkę większe. Borówka amerykańska nazywana także borówką wysoką jest krzakiem o wysokości dochodzącej do dwóch metrów. Sadzonki borówki amerykańskiej kupujemy w szkółce. Przy zakupie należy sprawdzić, czy sadzonka ma dobrze rozwinięty system korzeniowy.

 

Wymagania borówki amerykańskiej

 

Borówkę amerykańską sadzimy na glebie lekko kwaśnej, żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Sadzonkę zakopujemy w dołku o głębokości około czterdziestu centymetrów najlepiej wyłożonym kwaśnym torfem. Średnica dołka winna zapewniać swobodne umieszczenie sadzonki. Jeśli sadzimy kilka krzaków borówki amerykańskiej, pod wszystkie krzaki wykopujemy jeden długi dołek. Odległość między krzakami borówki amerykańskiej powinna wynosić około półtora metra. Borówkę amerykańską sadzimy na słonecznych, zacisznych stanowiskach. Borówka amerykańska jest krzewem mrozoodpornym.

 

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

 

Ponieważ borówka amerykańska płytko się korzeni, a ponadto wymaga wilgotnej gleby, konieczna jest regularne jej podlewanie. Wskazane jest ściółkowanie ziemi wokół krzaka borówki amerykańskiej, co zmniejsza parowanie i wysychanie ziemi. Nawożenie przeprowadzamy na wiosnę. Najlepiej zakupić nawóz specjalnie przygotowany pod borówki amerykańskie. Jeśli ziemia wokół krzaka borówki amerykańskiej jest ściółkowana, a ściółkowanie jest coroczne uzupełniane, to nie ma potrzeby odchwaszczania.

 

Przycinanie borówki amerykańskie

 

Jak większość krzewów owocowych także borówka amerykańska wymaga przycinania. Cięcie przeprowadzamy na wiosnę. Dwa, trzy lata po posadzeniu cięcia ograniczmy do pędów chorych i słabych. W następnych latach przycinamy pędy zbyt wysokie i usuwamy pędy najstarsze. Borówka amerykańska owocuje na pędach dwuletnich i trzyletnich. Oprócz tego należy wykonać cięcie prześwietlające. W wyniku takich cięć na krzaku powinno pozostać do ośmiu pędów głównych.

 

Szkodniki i choroby borówki amerykańskiej

 

Borówka amerykańska jest stosunkowo odporna na choroby. Także szkodniki rzadko atakują borówkę amerykańską. Najgroźniejszym szkodnikiem borówki amerykańskiej jest szpeciel pączkowy. W przypadku pojawienia się szkodnika lepiej jest usuwać go ręcznie, niż stosować ochronę chemiczną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*