Zastosowanie pompy cyrkulacyjnej c.w.u.

kran

Pompa cyrkulacyjna c.w.u. zapewnia usunięcie ochłodzonej wody z rur łączących zasobnikowy podgrzewacz c.w.u. z miejscem poboru. Pompa cyrkulacyjna c.w.u. zasadniczo różni się od pompy cyrkulacyjne CO. Woda w instalacji centralnego ogrzewania jest odgazowana i odtleniona, a także przez wielokrotne podgrzewanie zmiękczona i jako taka nie wywołuje korozji i nie daje znaczących ilości osadów. W instalacji c.w.u. podgrzewamy wodę jednorazowo i cały czas mogą się z niej wydzielać osady lub gazy.

 

Budowa pompy cyrkulacyjne c.w.u.

 

W budowie pompy c.w.u. nie można stosować na korpus żeliwa. Korpus pompy cyrkulacyjne c.w.u. musi być wykonany z mosiądzu. Moc pompy potrzebna do wywołania cyrkulacji c.w.u. jest wielokrotnie mniejsza od mocy potrzebniej do wywołania przepływu wody w instalacji centralnego ogrzewania. Przy tak małej mocy łożyskowanie wirnika musi być rozwiązane inaczej. W szczególności muszą być zmniejszone opory ruchu na łożyskach. W oby wypadkach stosujemy rozwiązanie pomp bezdławnicowych hermetycznych łożyskowanych ślizgowo z łożyskami smarowanymi pompowaną wodą. W pompach cyrkulacyjnych c.w.u. stosujemy wirniki bezwałowe. W takim rozwiązaniu wirnik silnika elektrycznego jest bezpośrednio połączony z wirnikiem pompy i obraca się na nieruchomej ośce o małej średnicy. W starszych pompach cyrkulacyjnych c.w.u. stosowano tak jak w pompach cyrkulacyjnych CO asynchroniczne silniki jednofazowe z kondensatorem pracy. W nowych pompach cyrkulacyjnych c.w.u. stosowane są silniki krokowe z wirnikiem z magnesem stałym nazywane także silnikami komutacją elektroniczną. Silnik taki oznaczany jest symbolem EC, a pompa z takim silnikiem symbolem ECM. Silnik EC jest silnikiem synchronicznym czyli wirnik silnika obraca się z prędkością wirowania pola magnetyczne go wytwarzanego przez cewki stojana. Silnik EC nie jest silnikiem indukcyjnym, czyli wirujące na stojanie pole magnetyczne nie indukuje na wirniku prądu elektrycznego.  Pole magnetyczne wirnika pochodzi od magnesu stałego wbudowanego w wirnik.

 

Eksploatacja pomp cyrkulacyjnych c.w.u.

 

Pompy cyrkulacyjne c.w.u. z silnikiem EC mogą mieć prędkość obrotową regulowaną stopniowo lub bezstopniowo ręcznie lub przy pomocy sterownika. Ze względu na bardzo małą moc pracę łożyska w pompowanej wodzie są wrażliwe na pojawienie się na łożysku osadów. Dlatego należy pompę podłączyć do sterownika, który raz na dobę będzie włączał pompę w przypadku, gdy pompa nie będzie pracowała. Jeśli pompa nie będzie włączana prze okres około jednego tygodnia, to osady na łożysku będą na tyle duże, że silnik nie obróci wirnika. Z tego względu silnik wraz całym wirnikiem jest przykręcany do korpusu nakrętką o dużej średnicy. W przypadku, gdy silnik nie może obrócić wirnikiem należy zamknąć zawory odcinające pompę, odkręcić silnik od korpusu i ręcznie obrócić wirnikiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*