Zimozielone krzewy ozdobne

zima koń krzew

Zimozielone krzewy ozdobne zachowują zielone listki zimą. Listki wytworzone przez roślinę w danym roku opadają dopiero po trzech, pięciu latach. Listki nowe wyrastają co roku i wraz z liśćmi starszymi dają zielony wygląd prze cały rok. Niektóre krzewy zimozielone przy dużych mrozach zrzuca część liści. Stąd wzięło się mniemanie, że w naszej strefie klimatycznej krzewy zimozielone nie maja dostatecznej mrozoodporności. Opinie takie nie znajdują potwierdzanie w doświadczeniu.

Wymagania krzewów zimozielonych

 

Utrzymanie liści prze cały rok powoduje, że fizjologia tych krzewów rożni się od fizjologii krzewów zrzucających liście na zimę. Najważniejsza różnica dotyczy gospodarki wodnej rośliny. Podczas zimy krzewy zimozielone muszą wyparowywać wodę. Przy zamarzniętej ziemi korzenie nie mogą uzupełnić ubytków, co powoduje wysuszenie liści i całej rośliny. Czynnikiem intensyfikującym odparowywanie wody jest wiatr. Dlatego krzewy zimozielone należy sadzić w zacisznych, osłoniętych od wiatru lub w większych grupach. Korzystne są miejsca bardziej wilgotne. Korzystne jest także podlewanie na jesieni do pierwszych mrozów. Pożądane jest sadzenie tych krzewów na stanowiskach mniej nasłonecznianych. Można je sadzić w formie niższych żywopłotów.

 

Przygotowanie gleby i sadzenie

 

Miejsce pod sadzenie krzewów zimozielonych należy zacząć przygotowywać z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej rocznym. Glebę należy przekopać, odchwaścić i wszelkie korzenie i inne części podziemne roślin. Następnie należy przeprowadzić nawożenie nawozem organicznym. Większość krzewów zimozielonych wymaga lekko kwaśnej ziemi. Kupując krzew zimozielony należy zwrócić uwagę, czy krzew nie uszkodzony lub przesuszony. Zwracamy uwagę także na to, czy w pojemniku w ziemią krzew jest dobrze ukorzeniony. Najlepszym terminem sadzenia jest kwiecień. Sadzimy na głębokość równą bryle korzeniowej w pojemniku. Ważne jest, aby krzew zdążył się dobrze ukorzenić przed zimą. Po posadzeniu przez całe lato dbamy o dostateczne podlewanie. Jeśli krzew zaczyna kwitnąć w pierwszym roku po posadzeniu, to usuwamy część kwiatów, ponieważ zbyt wczesne kwitnienie osłabia wzrost krzewu. W listopadzie obficie nawadniamy glebę, aby krzew przed zimą dobrze się zaopatrzył w wodę.

 

Rodzaje krzewów zimozielonych

 

W naszym kraju dostępna jest duża różnorodność krzewów zimozielonych. W pierwszy rzędzie należy rozróżnić krzewy niskie, wysokie, płożące i pnącza. Ponadto są krzewy o ozdobnych kwiatach i o ozdobnych owocach. Część krzewów zimozielonych ma tendencje do  silnego rozrastania się.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*