Pompa rozdrabniająca w kuchni i łazience

kuchnia

 

Tradycyjna instalacja kanalizacyjna jest instalacją grawitacyjną. W instalacji grawitacyjnej konieczne jest zapewnienie odpowiednich spadków rur i ich przekrojów. Aby zapewnić spływ konieczny jest w rurach o przebiegu poziomym minimalny spadek trzech stopni. Rury podłączone do umywalek muszą mieć minimalną średnicę trzydziestu dwóch milimetrów. Rury połączone do zlewozmywaków, kabin prysznicowych wanien muszą minimalną średnicę pięćdziesięciu milimetrów. Rury podłączone do muszli klozetowych muszą mieć minimalną średnicę stu milimetrów. Ograniczenia te nie dotyczą ciśnieniowych instalacji kanalizacyjnych.

 

Kanalizacja ciśnieniowa

 

W kanalizacji ciśnieniowej przepływ może się odbywać pod górę. Ponieważ różnica ciśnień w kanalizacji ciśnieniowej jest wielokrotnie większa od siły grawitacji wywołującej przepływy w kanalizacji grawitacyjnej, to przekroje rur w kanalizacji ciśnieniowej mogą być wielokrotnie mniejsze. Minimalną średnicę rury kanalizacyjnej ciśnieniowej określa maksymalny rozmiar zanieczyszczenia jakie może w ściekach się znaleźć. Wielkość zanieczyszczeń w ściekach można wyraźnie zmniejszyć przez zastosowanie ich rozdrabniania. Rozdrabnianie zanieczyszczeń można połączyć z pompowanie ścieków.

 

Pompa rozdrabniająca

 

Pompa rozdrabniająca jest pompą wirową z wirnikiem zaopatrzonym na wlocie do pompy w ostrza tnące, będące zakończeniem łopatek wirnika. Ostrza tnące na wirniku współpracują z ostrzami wykonanymi na otworze wlotowym korpusu pompy. Takie rozdrabnianie pozwala na zastosowanie na wylocie pompy rury o średnicy mniejszej od trzydziestu milimetrów. Wytwarzane przez pompę ciśnienie zależy od mocy silnika napędzającego pompę. Przyjmując, że około połowy mocy może być zużywana na rozdrabnianie, to przy mocy rzędu kilowata pompa może wytworzyć ciśnienie kilkanaście razy większe od ciśnienia atmosferycznego. Pompa tak jest w stanie przepompować rozdrobnione ścieki na wysokość nawet kilkunastu metrów do góry i nawet na sto metrów w poziomie.

 

Pompy rozdrabniające w kuchni i łazience

 

Pompy rozdrabniające do kuchni i łazienki wyposażone są w niewielki zbiornik pozwalający na automatyczne sterowanie pracą pompy. Pompy do zlewozmywaków przystosowane do bezpośredniego montażu pod zlewozmywakami o otworze  spływowym o średnicy około dziewięćdziesięciu milimetrów. Pompy te przystosowane są do pracy na gorących ściekach i mogą rozdrabniać nawet małe kości. Pompy do umywalek, pryszniców i wanien także mogą pracować na gorących ściekach. Pompy do muszli klozetowych mogą dodatkowo odprowadzać ścieki pochodzące z umywalek, pryszniców lub wanien.  Pompy rozdrabniające pozwalają na zlokalizowanie kuchni czy łazienki w miejscach gdzie nie można doprowadzić kanalizacji grawitacyjnej. Ze względu na małą średnicę rury kanalizacji ciśnieniowej adaptacja pomieszczeń bez dostępu do kanalizacji grawitacyjnej jest stosunkowo prosta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*