Wyciąg kuchenny

kuchnia

Mamy do wyboru różne wyciągi kuchenne, sufitowe do zabudowy, wiszące i wiele innych. Do tego można jeszcze dodać to, że mogą być wykonane różnych materiałów, stali kwasoodpornej, szkła i wielu innych materiałów. Wybory w zakresie wymienionych możliwości są wyborami o charakterze estetycznym i finansowym. Z punktu widzenia technicznego istotne jest czy wentylator popularnie nazywany turbiną będzie podłączony do kanału wentylacyjnego wyprowadzonego na zewnątrz budynku. Drugi istotnym pytaniem jest to czy przy kanale wentylacyjnym wentylator będzie znajdował się w kuchni na wlocie do kanału wentylacyjnego czy na zewnątrz budynku na wylocie kanału wentylacyjnego.

 

Wyciągi kuchenne pracujące w obiegu zamkniętym

 

W wielu sytuacjach nie możemy wyciągu kuchennego podłączyć do kanału wentylacyjnego. Oznacza to, że powietrze zasysane przez wyciąg musi być oddane z powrotem do kuchni. Wyciąg taki ma sens tylko wówczas, gdy filtrowanie pozwoli na usunięcie z powietrza zasysanego przez wyciąg różnego rodzaju oparów, a także będzie możliwe usunięcie ewentualnych nieprzyjemnych zapachów. Największym problemem dla filtrów są pary substancji tłuszczowych. Do usunięcia nieprzyjemnych zapachów konieczny jest filtr węglowy. Pary substancji tłuszczowych zatykają filtry węglowe. Dlatego przed filtrami węglowymi muszą sprawnie działać filtry siatkowe. Aby wyciąg skutecznie działał konieczne jest regularne czyszczenie filtrów siatkowych i okresowe wymienianie filtrów węglowych.

 

Wyciąg kuchenny podłączony do kanału wentylacyjnego

 

Wyciągi kuchenne są najczęściej fabrycznie wyposażone w wentylator i przystosowane są do podłączenia do kanału wentylacyjnego. Przy podłączeniu wyciągu kuchennego do kanału wentylacyjnego skutecznie są usuwane wszelkie nieprzyjemne zapachy, a także pary substancji tłuszczowych. Nie ma potrzeby w takiej sytuacji stosowania filtrów węglowych i teoretycznie jakichkolwiek filtrów. Jednakże zasysanie przez wentylator powietrza z zawartymi w nim parami substancji tłuszczowych powoduje, że substancje tłuszczone osadzają się na wszystkich ściankach, przy których przepływa zasysane powietrze. Dlatego aby ograniczyć osadzanie się substancji tłuszczowych wewnątrz wyciągu kuchennego, a w szczególności na wirniku wentylatora na wlocie do wyciągu stosuje się filtry siatkowe. Filtry siatkowe należy okresowo myć używając detergentów. Najczęściej konstrukcja wentylatora pozwala na łatwy demontaż samego wirnika i korpus, w którym wirnik się obraca. W takim przypadku wirnik wraz z korpusem także należy okresowo myć używając detergentów.

 

Wyciąg kuchenny w zewnętrznym wentylatorem

 

Rozwiązanie to jest stosowane w przypadku, gdy jest techniczna możliwość montażu wentylatora na końcu kanału wentylacyjnego, czyli najczęściej na dachu budynku. W takim przypadku wentylator musi byś wykonany do pracy zewnętrznej. Podstawową zaletą tego rozwiązanie jest wyraźne wyciszenie wyciągu kuchennego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*